រាជធានីភ្នំពេញ ៖ កាលពីល្ងាចថ្ងៃទី១៣ ឧសភា ឆ្នាំ២០១៣ នៅទីស្នាក់ការក្លិបបាល់ទាត់ភ្នំពេញក្រោន ស្ថិតក្នុងសង្កាត់ផ្សារថ្មីទី៣ ខណ្ឌដូនពេញ រាជធានីភ្នំពេញ មានរៀបចំសន្និសីទកាសែតមួយស្តីពីការប្រកួតបាល់ទាត់ស្ត្រីថ្នាក់ជាតិអាយុក្រោម១៥ឆ្នាំលើកទី២ ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់លោក HORST TRILLER តំណាងស្ថានទូតអាល្លឺម៉ង់ប្រចាំនៅកម្ពុជា មន្ត្រីកីឡារបស់ក្លិបភ្នំពេញក្រោន និងគ្រូបង្វឹកមកពីតាមបណ្តាខេត្ត
Source: Koh Santepheap Daily | 14 May 2013 | 9:29 am
កម្ពុជាអត្រាស្លាប់ដោយជំងឺមហារីកមាត់ស្បូនច្រើនជាងគេនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍
ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ៖ ក្នុងគោលបំណងអប់រំដល់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ឱ្យមានការយល់ដឹងច្បាស់អំពីជំងឺមហារីកមាត់ស្បូននិងវិធីបង្ការជំងឺនេះ ក្រសួងសុខាភិបាលបានសហការជាមួយមន្ទីរពេទ្យកាល់ម៉ែត សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា និងសមាគមន៍នាវាយុវជនអាស៊ីអាគ្នេយ៍កម្ពុជារ់ៀបចំបើកយុទ្ធនាការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺមហារីកមាត់ស្បូនលើស្ត្រីកម្ពុជា នៅក្នុងឃុំខ្សេមខ្សាន្ត ស្រុកឧត្ដុង្គ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ កាលពីថ្ងៃទី១២ ឧសភា ២០១៣។ ពិធីនេះបានប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាពលោក ហ៊ុន ម៉ានី
ហ៊ុន សោភ័ណ្ឌ ប្រាប់មូលហេតុវាយ យ៉ាម រ៉េត មិនសន្លប់ក្នុងជំនួបកាលពីថ្ងៃអាទិត្យ
រាជធានីភ្នំពេញ ៖ ការប្រកួតរវាងកីឡាករហ៊ុន សោភ័ណ្ឌ មកពីក្លិបយុវកីឡាខេត្តកណ្តាល និងកីឡាករយ៉ាម រ៉េត មកពីក្លិបរស្មីកុមារកំព្រានៅសង្វៀនស្ថានីយទូរទស្សន៍ប៉ុស្តិ៍លេខ៥ កាលពីថ្ងៃអាទិត្យ ទី១២ ឧសភា បានធ្វើឱ្យមហាជនខកចិត្តយ៉ាងខ្លាំងដោយសារតែកីឡាករយ៉ាម រ៉េត ត្រូវគេឃើញអន់សាច់តាំងពីចុងទឹកទី២ ទៅហើយ បែរជា ហ៊ុន សោភ័ណ្ឌ មិនអាចវាយឱ្យសន្លប់ ហើយស្ទើរតែចាញ់ខ្លួនឯងទៅវិញ ។ ដើម្បីការពារខ្លួនពីការSource: Koh Santepheap Daily | 14 May 2013 | 9:28 am
អភិបាលខេត្តទើបឡើងកាន់តំណែងថ្មីថ្មោងប្តេជ្ញាបង្ក្រាបក្រុមឧក្រិដ្ឋជនឈើគ្រញូង
រាជធានីភ្នំពេញ៖ លោកឧត្តមសេនីយ៍ទោឃឹម ប៊ុនសុង ដែលទើបតែឡើងកាន់តំណែងជាអភិបាលខេត្តថ្មីៗបានបង្ហាញពីវិធានការក្តៅគគុកមួយដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងទៅនឹងក្រុមឧក្រិដ្ធជនឈើគ្រញូងដែលក្រាញននៀលផ្សងព្រេងរត់ពន្ធឈើដ៏កម្រនេះផ្គើនទៅនឹងសារាចរ របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ។ នេះគឺជាការប្តេជ្ញាមួយដែលគេពិបាកក្នុងការជឿថា បានទទួលជោគជ័យជាយូរអង្វែងនៅគ្រាសកម្មភាពដឹកជញ្ជូនឈើគ្រញូងតាមរថយន្តទំនើបៗចេញពី
Source: Koh Santepheap Daily | 14 May 2013 | 9:26 am
អាជីវករផ្សារព្រែកលៀបចាប់ខ្លួនមេតុងទីនបោកប្រាក់ជាង៣០ម៉ឺនដុល្លារប្រគល់ឲ្យសមត្ថកិច្ច (មានវីដេអូឃ្លីប)
រាជធានីភ្នំពេញ៖ ស្ត្រីមេតុងទីនម្នាក់ត្រូវបានអាជីវករផ្សារព្រែកលៀបប្រមាណ១០០នាក់ចាប់ខ្លួនប្រគល់ឲ្យប៉ូលិសស្នាក់ការប៉ុស្តិ៍ព្រែកលៀប ខណៈស្ត្រីរូបនេះបានបោកប្រាក់តុងទីនប្រមាណជាង៣០ម៉ឺនដុល្លារ ដែលហេតុការណ៍នេះបង្កឲ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើលកាលពីវេលាម៉ោង២និង២០នាទីរសៀលថ្ងៃទី១៤ ឧសភា ២០១៣ ។ ស្ត្រីមេតុងទីនត្រូវបានគេស្គាល់ឈ្មោះទឹម សុភក្តិ អាយុ ៣១ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិព្រែកលៀប សង្កាត់ព្រែកលៀប ខណ្ឌប្ញស្សីកែវ ។